Bardzo często utożsamiamy drzewa z dużym niebezpieczeństwem, gdzie starając się je ograniczyć wycinamy drzewa w naszym sąsiedztwie, a miasta tną drzewa na potęgę w trosce o bezpieczeństwo. Czy aby na pewno jest to konieczne i drzewa są takie niebezpieczne? Szczególnie, po wprowadzeniu nowej ustawy.
Winny zawsze się znajdzie
Główny problem w Polsce jest taki, że zawsze szuka się winnego zaistniałej sytuacji, tak jakby nie można było założyć, że pewne rzeczy się zdarzają i nie mamy na nie niekiedy żadnego wpływu. Tym sposobem, każdy właściciel drzewa idzie po najmniejszej linii oporu i zarazem najtańszej – czyli wycinka drzewa.
Może po prostu wystarczy zmienić przepisy, co by właściciele drzew nie byli skazywania za rzekome zaniedbania?
Czy drzewa są niebezpieczne?
Ze statystyk wychodzi, że średnio w ciągu roku przez drzewa dochodzi do 2-3 wypadków śmiertelnych z udziałem ludzi. Porównując to do ilości drzew jest to znikomy promil promila wręcz, a mimo to, przywiązuje się ogromną wagę do tego typu zdarzeń. Wynika to zapewne z ich medialnego wydźwięku, coś jak w przypadku katastrof samolotu, gdzie mimo wszystko jest to ciągle najbezpieczniejszy sposób przemieszczenia się na świecie.
Gdy porównamy statystyki śmiertelności drzew ze statystykami np. wypadków samochodowych, to aż dziwi, że w ogóle zajmujemy się zagrożeniem ze strony drzew.
Co zamiast wycinki?
Każde drzewo trzeba ocenić z osobna i zastanowić się, co można zrobić, aby nie stwarzało zagrożenia dla ludzi. W pierwszej kolejności możemy zadbać o usunięcie wszystkich suchych gałęzi i konarów, które mogą odpaść od drzewa i wyrządzić komuś krzywdę, jak również usunąć ocierające się o siebie gałęzie, które z biegiem czasu mogą się odłamać w miejscu ocierania.
Oferta: Wycinka drzew Gdańsk
Innym sposobem jest formowanie korony na kształt, który w mniejszym stopniu będzie poddawał się wiatru, a wręcz sprawi, że wiatr będzie przechodził przez drzewo z łatwością albo łatwiej opływał drzewo. Czyli z jednej strony możemy prześwietlić drzewo przez co staje się mniej gęste, a z drugiej nadać drzewu formę symbolu PIK z kart do gry (im bardziej okrągła korona tym stawia większy opór wiatru).
Korzenie i pień
Dbajmy o to, aby nie niszczyć korzeni drzewa np. poprzez prace budowlane. Raz klient zrobił rów melioracyjny obok drzewa żeby nie zalewało domu, był to już drugi rów bok tego drzewa. Tym samym usunięto 50% korzeni drzewa i już tego samego roku drzewo zaczęło cierpieć i odrzucać gałęzie oraz niebezpiecznie przechylać się na dom.
Często na placach budowlanych widzę drzewa z otartym pniem, a wystarczy otulić drzewo drewnianymi deskami i wyznaczyć obszar wokół drzewa przez który nie może przejeżdżać ciężki sprzęt, tym samym chroniąc glebę przed nadmiernym ugnieceniem/zagęszczeniem i tym samym zabiciem korzeni.
Czasami po prostu wystarczy zadbać o drzewo zamiast bezpardonowo je wycinać.
…..
Marek Matuszek – arbormat.pl