Minister infrastruktury i budownictwa podpisał nowelizację Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Większość spośród 69 zmian, wejdzie w życie już od 1 stycznia 2018r.
Najistotniejsza modyfikacja dotyczy minimalnej powierzchni użytkowej mieszkań. Dotychczas art. 94 wyżej wspomnianego Rozporządzenia, odnoszący się do metrażu pokoi stanowił, iż szerokość w świetle ścian pomieszczeń powinna wynosić minimalnie:
- w pokoju sypialnym dla jednej osoby – 2,2m
- w pokoju sypialnym dla dwóch osób – 2,7 m
- w kuchni jednopokojowego mieszkania – 1,8 m
- w kuchni wielopokojowego mieszkania – 2,4 m
Ponadto aktualnie istnieje przepis nakazujący, aby przynajmniej jeden pokój w mieszkaniu zajmował nie mniej niż 16 m2.
Natomiast po modernizacji przepisów, powierzchnia każdego nowego mieszkania będzie musiała wynosić co najmniej 25m2. Dodatkowo, usunięto również wymóg odnoszący się do opisanych wyżej szerokości pomieszczeń.
Zmiany mają na celu zapewnienie projektantom większego komfortu podczas projektowania funkcjonalnych przestrzeni, czy planowania remontu. Co więcej, usunięto także przepis związany z nakazem umieszczania pralki wyłącznie w łazience. Dzięki modernizacji, właściciele sami mogą zdecydować, gdzie ustawić urządzenie, ponieważ nowy przepis stanowi tylko o tym, że w mieszkaniu powinno znajdować się miejsce na pralkę.
Pomimo wielu argumentów popierających nowe wytyczne, nie można nie zauważyć również głosu krytyki. Polski Związek Firm Deweloperskich krytykuje nowelizację Rozporządzenia, twierdząc, iż nie stoją za nią logiczne argumenty. Mieszkania o małej powierzchni są bowiem chętnie kupowane ze względu na ich niski koszt. Dotyczy to szczególnie młodych ludzi, którzy często wolą kupić własne mieszkanie, narażając się nawet na spłacanie kredytu, aniżeli ponosić koszty wynajmu. Być może po zmianie mniejsza ilość młodych Polaków zdecyduje się na kupno własnego mieszkania. Pozostaje zatem pytanie, czy nowe wytyczne idą w dobrą stronę, czy też minimalna powierzchnia mieszkań Polaków powinna zostać ich indywidualną sprawą.
Na koniec warto wspomnieć również o innych zmianach, które dotyczą zwiększenia szerokości garażu z 2,3m na 2,5m, a także warunków, jakie mają spełniać budynki handlowe, usługowe i stacje benzynowe. Warta podkreślenia jest z pewnością modyfikacja związana z pomieszczeniami do karmienia i przewijania dzieci. Rozporządzenie stanowi, iż od nowego roku, obowiązkiem właścicieli wszystkich przebudowanych stacji paliw przekraczających 100m2 powierzchni oraz restauracji i sklepów z ponad 1000m2, będzie zapewnienie miejsc dogodnych dla młodych rodziców.