Osoby decydujące się na remont stają przed nie lada wyzwaniem. Ich zadaniem jest przede wszystkim znalezienie solidnej firmy, fachowca, którzy zapewnią zleceniodawcom satysfakcję z wykonanej pracy. Jednak, czym kierować się podczas wyboru specjalisty? Tyle słyszy się przecież o fachowcach zaczynających swoją pracę, którzy po wzięciu zaliczki uciekli z miejsca pracy. Oprócz tego bywają również sytuacje, że zaraz po zakończeniu remontu pękają płytki czy też odpada świeżo nałożona farba. Jak zatem uniknąć takich rozczarowań? Istnieją dwa sposoby na znalezienie ekipy remontowej, a każdy z nich ma swoje wady i zalety.
Pierwszym z nich jest wybór fachowców z tzw. polecenia rodziny i znajomych. Możemy pomyśleć, że skoro polecają nam danego fachowca, to z doświadczenia wiedzą, że wykonuje on solidną i rzetelną pracę. Warto jednak pamiętać, że to, co dla nich mogło być dokładne i satysfakcjonujące, dla Ciebie okazać się może fuszerką. Dlatego też, jeżeli mamy taką możliwość, warto zobaczyć wyremontowane mieszkanie znajomych na własne oczy. Niestety nie zawsze mamy możliwość opierania się na opinii przyjaciół i rodziny. Wtedy pozostają nam jeszcze dwie opcje tj. internet oraz lokalne media, do których zaliczyć można m.in. radio czy też prasę. Należy pamiętać, aby z dystansem podchodzić do opinii zawartych w komentarzach, ponieważ w dzisiejszych czasach każdy może napisać swoje zdanie, a internetowe wypowiedzi mogą okazać się nieprawdą. Zanim jednak skontaktujemy się z wybraną firmą, sprawdźmy, czy nic nie wskazuje na to, że jest nieprawdziwa. Należy zachować czujność i wybierać takie biznesy, które mają swoją siedzibę, telefon, stronę internetową, adres e-mail oraz nr REGON. Gdy uznamy, iż wszystkie dane są prawidłowe, wtedy możemy zdecydować się na nawiązanie kontaktu.
Czego dowiedzieć się od firmy podczas pierwszego spotkania, aby po wykonanej pracy nie być rozczarowanym? Po pierwsze, należy zapytać, w czym dokładnie się specjalizuje. Oczywiście istnieją rzetelne firmy, które oferują kompleksowe usługi. Należy być jednak przezornym, ponieważ bywa, iż fachowcy, którzy oferują usługi od A do Z, mogą nie robić tego dokładnie, ponieważ mówiąc kolokwialnie „robią wszystko i nic”. Należy również uważać na specjalistów, którzy już w trakcie rozmowy telefonicznej potrafią określić kosztorys swojej pracy. Rzetelną ocenę sytuacji można uzyskać bowiem, dopiero, gdy dokładnie zweryfikuje się np. mieszkanie, które ma być remontowane. Warto spytać również jak długo dana firma utrzymuje się już na rynku. Dowiemy się dzięki temu, czy jest nowicjuszem, czy też ma już ugruntowaną pozycję. Gdy odpowiedzi na powyższe pytania będą satysfakcjonujące, można przejść do części bardziej praktycznej. Należy ustalić, jak wygląda system pracy fachowców i kto sprawuje nad nimi nadzór. Warto wspomnieć także o oczekiwaniach dotyczących ładu na miejscu pracy. Pomimo, że takie zachowanie powinno być normą, fachowców, którzy pozostawiają po sobie porządek można szukać ze świecą w ręku. Podpisując umowę należy dopilnować, aby znalazły się w niej całkowity kosztorys, czas wykonywania poszczególnych zadań, jak również spis prac, które muszą być wykonane.
Reasumując, dobry fachowiec to człowiek solidny i uczciwy. Liczą się jego kwalifikacje, doświadczenie, rzetelność, skrupulatność, ale także otwartość, aby móc bez trudu się porozumieć. Współpraca będzie uda, gdy zleceniodawca dokładnie opisze swoje oczekiwania, natomiast zleceniobiorca odpowie, co realnie jest w stanie zrobić.